Tobias Forge: „A telefonok miatt teljesen értéktelenné váltak a fellépéseink”

guem4ftxuaayhf3.jpg

Néhány hónapja sokkolta a publikumot kijelentésével Tobias Forge, miszerint az elkövetkezendőkben bannolják a telefonokat a zenekar koncertjeiről. A zenész kihangsúlyozta, hogy bár ez drasztikus lépésnek tekinthető, abszolút nem a rajongóik ellen szól, mi több, sokkal inkább értük, mintegy felhívásként, hogy ne érezzék kötelességüknek, hogy mindent dokumentáljanak.

Forge és csapata leginkább azért is vágott bele e rendkívüli akcióba, mivel a Rite Here Rite Now forgatása alatt pozitív tapasztalattal gazdagodtak — ekkor alkalmazták ugyanis először a telefonmentes szabályzatot.

Mint kiderült, nem mindenki hajlandó fejet hajtani ezen újkeletű őrület előtt, hiszen továbbra is fel-felbukkannak felvételek a Ghost fellépéseiről, amely azt mutatja, hogy Forge terve némileg kudarcot vall, de közben mégsem. Okkal merül fel a kérdés, hogy mit gondolt az ötletről a rajongótábor, melynek zöme egyenesen megvetette a zenekar felvetését, ám a fanok másik fele viszont, pont, hogy üdvözölték a Forge által megszabott „törvényt”.

„Nem mondom, hogy izomból visszautasították volna az ötletet, mindössze jelezték, hogy talán jobb lenne alaposabban átgondolni a dolgot. Művészként az első ember, akivel megosztod az ötleteid a menedzsered, majd az ügynököd. Amikor előrukkolsz egy tervvel, azonnal érkezik a válasz, hogy: »Biztos vagy benne?«, majd jön az ügynököd, akinek voltaképp tetszik az ötlet, de mindig van egy de. Ez az egész egyébként is hatalmas terhet ró az adminisztrációra, beleértve a koncertek bevételét is, szóval alaposan meg kellett vizsgálnunk az ötletet, hogy mit is jelent ez pontosan, hogy csinált-e már valaki ilyet korábban, és hogy egyáltalán csinál-e valaki ilyesmit.” – vág bele a közepébe Forge.

„Tudom, hogy számos zenész megszégyeníti a közönséget a telefonozás miatt, ahogyan azt is nagyon jól tudom, hogy az előadók zöme ki nem állhatja a telefonokat, de mégsem tudatják a rajongókkal. Egy dolog megszégyeníteni az embereket, és megint egy másik átlendülni azokon az akadályokon, amiket mi megtettünk. Nekünk is mérlegelnünk kellett az esetet, és amit az emberek tudni szeretnének az, hogy gazdasági szempontból lesznek-e ennek az egésznek következményei.” – folytatja.

A zenész elmondása szerint, olyannyira kellemetlen a színpadon lenni több ezer telefon vakújának kereszttüzében, hogy komolyan fontolóra vette, amennyiben ez így megy tovább, akkor inkább ő maga is búcsút int a turnézásnak.

tobias-forge-ghost-skeleta-1024x640.jpg

„Teljesen ellene vagyok mindannak, amit átéltem és amit a legutóbbi turnénkon tapasztaltam, a turné utolsó szakaszában ért tetőpontot az egész – az átláthatóság érdekében muszáj elárulnom, hogy számos olyan országba látogatunk el, ahol a temperamentum teljesen eltérő. Telefonnal vagy anélkül, de vannak a világnak olyan részei, ahol az emberek visszafogottak, de a világ más pontjain viszont pont az ellenkezője történik, mivel túlzottan hevesek. Teljesen letaglózott, amikor olyan helyen játszottunk, ahol az emberek általában nagyon lelkesek, majd kiderült, hogy a 18.000 emberből 10.000 telefonozott – már korántsem voltak annyira lelkesek. Ilyenkor csak annyit tudsz kérdezni, hogy: »Mi a fene történik itt?«” –  nyilatkozza.

Amikor egy rajongó kijelentette, hogy a Forge által megszabott telefonmentes koncertek a tiszteletlenség jele a rajongókkal szemben, a svéd géniusz ekképp tette helyre a dolgokat:

„Nem vagyok benne biztos, hogy ez tiszteletlenség-e vagy sem, ám a legtöbb ember abszolút nem gondol bele, hogyan is működik ez. Sokan úgy vannak vele, hogy úgy sem érdekel senkit, hogy mit csinálnak, hiszen legtöbb esetben leghátul állnak, lőnek egy fotót, vagy felvesznek egy komplett dalt. Abszolút nem arról van szó, hogy ez szándékos tiszteletlenség lenne, ám a lényeg hamar megváltozik, ha az előadó szemszögéből nézzük, aki azért áll ki a színpadra, hogy a közönség vele együtt dübörögjön, aztán azt lássa, hogy a közönség, amelyet 13 éve szolgál egyre kevésbé és kevésbé érdeklődik, mivel telefonozik. Azt hiszem, hogy elérkeztem arra a pontra, hogy már magam se vagyok biztos benne, hogy folytatni akarom. Nem hiszem, hogy tovább akarom csinálni, ha ezentúl ennek így kell mennie, akkor inkább nem is csinálom. A telefonok miatt teljesen értéktelenné váltak a fellépéseink, különösen az olyan showk, mint amilyen a miénk. Tudom, hogy számos művész sokkal szabadabb formátumú koncertet csinál, de a miénk nem ilyen, a miénk egy jól kidolgozott és a megszervezett esemény.” – nyomatékosítja, hozzátéve, hogy:

„Ahhoz, hogy továbbra is csinálni tudjuk, amit csinálunk, ahhoz szükség van egy rendszerre. Mi a közönségből táplálkozunk, ez továbbra is kulcsfontosságú. Ha mondjuk bejössz egy próbára és azt látod, hogy ugyanazt csináljuk, amit a színpadon csak közönség nélkül, az siralmas, de ha van egy eltökélt közönséged, akkor minden jobbá válik, mert már ketten vagytok, ez olyan, mint az adok-kapok. De, ha valaki csak előveszi a telefonját…?” – teszi hozzá költőien.

Forge elmondása alapján egyébként igen pozitív kimenetele van a telefonmentes koncerteknek, hiszen a műsor alatt nemcsak fellelkesül a közönség, de olyan eksztázisba kerül, hogy még akkor is óriási az ováció a nézőtéren, amikor a zenekar már réges-rég leballagott a backstagbe.

Fotók: ©Revolver/Mikael Eriksson

Dark Chest Magazine – Online rockzenei magazin. Hírek, lemezkritikák, egyedi cikksorozatok

Cikkek, érdekességek, lemezkritikák, feltörekvő előadók kutatása/bemutatása

Friss topikok

süti beállítások módosítása