A metálvilág telis- tele van remek zenekarokkal, de mi van akkor, ha a paletta olyan gyöngyszemeket is felvonultat, akik nem jutnak el kellően a közönséghez, munkájuk gyümölcsére pedig igenis igény van?! Mi most pontosan ilyen csapatok közül szemezgettünk, majd gyűjtöttük őket össze egy csokorba, igaz, akad olyan név is a listánkon, amivel lapunk jóvoltából akár már többször is találkozhattál... Tarts velünk, hogy megtudd mi mindennel készültünk!
1. Patricia Tapia KHY
Patricia Tapia 2009-ben döntötte el, hogy a Mägo de Oz mellett szólóban is bizonyít, holott korábban már a Fahrenheit és Nexx zenekarok éléről is ismerhette a közönség. Újdonsült csapatával végül 2010-ben jelent meg első albumuk, ami a Volver A Creer címet viseli. A zenekar a rockon belül torzított gitárokkal, aksztikus hangszereléssel, és elektronikus hangzással dolgozik. A zenekar kompozícióját a Tapia-nővérek alakították ki, ugyanis Patri mellett húga, Mónica is a zenekar tagja volt.
Több feldolgozást is készítettek bemutatkozás gyanánt. 2011-ben jelent meg második albumuk, ami az Irrompible címet viseli. Az előző koronghoz hasonlóan, a rockos hangzás dominál. A Mägo de Oz jóvoltából több kisebb koncertet adtak Mexikóvárosban, ekkor azonban az őt kísérő zenészek nem a KHY tagjai voltak. Hivatalosan bemutatkozásukra 2012-ban került sor, majd ebben az ében Amerika-szerte is megjelent az albumuk. Patricia 2014-ben egy, a Facebookon megosztott bejegyzés keretein belül jelentette be a KHY új lemezének érkezését, ami a Génesis lett.
Márciusban került boltokba az újdonság és a korábbiaktól eltérően sokkal keményebb hangzást muatott. Az első kislemezük a Revolución volt, amit az albummal egyetemben a Patricia Tapia név elhagyásával, mindössze KHY néven publikáltak. A Mägo de Oz 2018-ban ünnepelte 30 éves fennállását, ennek jelképéül, a spanyol metálközösség részvételével készült el a Stay Oz című nagylemez, amin a kollégák saját képükre formálták a Mägo slágereti, köztük a KHY is. A formáció az Astaroth című számot választotta. Ez volt a formáció eddigi utolsó munkája, egyelőre nincs rendelkezésre álló információ arról, hogy mikor terveznek újdonsággal jelentkezni.
2. Débler
A zenekar megalakulása 2006-ra vezethető vissza, korai aktivitásuk eredményeként két demót jelenítettek meg; az elsőt 2008-ban , a másodikat pedig 2011-ben. Nem sokkal később felkeltette a figyelmüket az akkor még feltörekvő énekesként tevékenykedő Rubén Kelsen, így nem is volt kérdés, hogy felajánlják neki ó a Débler üresen maradt frontemberei posztját. Az új felállású zenekar legelső nagylemeze 2015-ben jelent meg, és a Noctem Diaboli címet kapta.
A csapat valósággal szárnyalni kezdett. Ahogyan az a spanyol metálzenekarok 90%-ra jellemző, a Déblerre is nagy hatással van a Mägo de Oz, mely csapattal sikerült is több közös turnét lejteniük, olyannyira, hogy 2016-ban Rubén helyettesítette a Mägo frontemberét, Javier Domínguezt. Ennek meg is lett az eredménye, ugyanis második albumuk Somnia címmel, 2017-ben került boltokba, a dalok elkészültében pedig a Mägo de Oz énekesei, Javier és Patricia Tapia egyaránt segédkeztek. Hallható továbbá egy duett a Sirenia exénekesnőjével, Ailynnel is.
Harmadik nagylemezük Adictium címen látott napvilágot 2019-ben, sikere pedig egyenesen megkérdőjelezhetetlen. A koronavírus-járvány végett a csapatnak le kellett mondania egy csomó fellépést, a közelmúltban azonban visszatértek a színpadra, aminek különlegessége mindösszesen az, hogy most először mutatkozott be a formáció legújabb és egyben egyetlen hölgy tagja.
3. Schandmaul
A Schandamul története nem manapság kezdődött, ugyanis megalakulásuk 1998-ra vezethető vissza. Sok más, kevésbé ismert csapat mellett a folk-rock mezejét erősítik, ezért régies hangszereket használnak, például tekerőlant, schalmei, duda, de modern hangszerek is előfordulnak a zenéjükben, mint például basszus- és elektromos gitár. Első elemzük 1999-ben jelent meg és a Wahre Helden címet kapta, majd 2001-ben megjelent a Von Spitzbuben und anderen Halunken.
Egy évvel később került boltokba Narrenkönig című nagylemezük, melyen tizenhárom más tétel mellett kapott helyet a Dein Anblick című szám.2003-ban egy koncertalbummal rukkoltak elő, ez a Hexenkessel címet viseli, majd az azt követő évben újabb stúdióalbumot jelenítettek meg a Wie Pech und Schwafei képében. 2005-ben újabb koncertalbumot dobtak piacra, a Kunststück-öt a 2006-os megjelenésű Mit Leib und Seele album követte.
2008-ban megduplázták a megjelenések számát, ugyanis új albumuk Andersweit címmel került boltokba, míg legújabb DVD-jük a Sinnbilder lett – újabb koncertanyag követte egy évvel később a Sinnfonie keretein belül. 2013-ban válogatásalbummal jelentkeztek, ami a So weit, so gut 1998-2013 címet viseli, 2014-ben pedig megjelent az Unendlich című nagylemezük.
2016-ban jelent meg soron következő albumuk, ami a LeuchtFeuer elnevezést kapta, a korong érdekessége pedig az, hogy helyet kapott rajta egy duett a Nightwish aranytorkú exfrontasszonyával, Tarja Turunennel. A Zu zweit allen című számhoz klipet is forgattak. A formáció legutóbbi albuma 2019-ben jelent meg és az Artus elnevezést kapta. Tavaly közös kislemezt jelenítettek meg a dArtagnannal, a címe pedig An der Tafelrunde lett, majd ugyanebben az évben jelent meg a Kaufmann und Maid, amit olyan csapatok tagjai készítettek el mint a dArtagnan, a Feuerschwanz, a Tanzwut, a Subway To Sally, illetve Patty Gurdy.
4. Celtian
A Celtian egy spanyol származású, folk metált játszó zenekar, melynek megalakulása 2017-re tehető. A formációt Diego Palacio rendelte életre, majd nem sokkal később kialakult a teljes felállás, miután több más zenész csatlakozott hozzá. Első lemezükre nem is kellett sokat várni, ugyanis 2018 márciusában boltokba került The Druid's Awaiting címet viselő kiadványuk.
A lemez tizenkét dalt foglalt magába, melyek mind instrumentális szerzemények. 2018-ban azonban csatlakozott hozzájuk Raquel Eugenio alias Xana Lavey énekesnő, aki akkortájt a YouTube-on próbálgatta szárnyait, csatornájára pedig a mai napig feltölt egy-egy feldolgozást. Az ő érkezésével végül teljes alakot öltött a zenekar, az új felállás pedig 2019 májusában jelenítette meg vadonatúj kislemezét, a Tu hechizo képében.
Ezt követte június 11-én a Niamh című kislemez, mely nótához klipet is forgattak. Nem sokkal később, június 21-én piacra dobták második nagylemezüket, ami az En Tierra de Hadas címet viseli. A korong nagyon változatos lett, több vendég is szerepel rajta, többek között az igen népszerű Mägo de Oz egyes tagja.
A kiadvány névadójában, tehát az En Tierra de Hadas-ban egyébként Patricia Tapia ragad mikrofont, akit saját csapata (Patricia Tapia - KHY) mellett a Mägo de Oz valamint az Alderaan frontjáról lehet ismerni. Harmadik albumuk június 25-én jelenik meg, ami a Sendas de Leyenda címet kapta. A korongot már két kislemez felvezette, melyek rendre nagy sikert arattak – világszerte.
5. Saltatio Mortis
A Saltatio Mortis 2000-ben alakult Németországban, kicsivel több, mint húsz éve tartó munkásságuk gyümölcse azonban szép számmal szolgáltatja a jobbnál jobb lemezeket. A zenekar a medieval metál híve, és mivel a csapat tagjai több hangszeren játszanak, a különleges hangzás elmaradhatatlan ékköve a szerzeményeknek.
Első albumuk 2001-ben jelent meg és konkrétan 2012-ig minden évben piacra dobtak valami újdonságot. Legsikeresebb korongjaik között a 2011-es megjelenésű Sturm auf Paradies, a 2018-as debütálású Brot und Spiele, valamint a a tavaly megjelent Für Immer Frei van számon tartva.
A 2015-ös albumukkal kezdtek el egy mai napig tartó tradíciót, ugyanis a Zirkus Zeitgeist volt az első korong, ami dupla tartalommal került a boltok polcaira. A formáció az új dalok mellett vendégeket is hívott, akik saját képükre formálva adták elő a Saltatio meghatározó slágereit.
Alea der Bescheidene és csapata idén sem hagyja csemege nélkül a fanokat, ugyanis újra boltokba küldik legutóbbi albumukat, amire több új dalt is felpakoltak, továbbá a nemrégiben megrendezett online koncertjük is megtalálható lesz.
Amennyiben lemaradtál róla, cikkünk előző részét a képre kattintva böngészheted át!